Altın Yatırımcısı Bu Haberi Bekliyordu! Altın Fiyatlarında Yıllar Sonra İlk Yaşanacak

Dünyada yaşanan belirsizliklerin sayısı her geçen gün artış gösterirken, uzun vadeli yatırımcılar geçtiğimiz yıl itibarıyla yönünü ‘güvenli liman’ altına çevirmişti.

Dünya üzerinde altın fiyatlarını yukarı ya da aşağı yönlü etkileyen iki temel etmen bulunurken, bunlardan biri uluslararası yaşanacak krizler, diğeri ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararları olarak öne çıkıyor.

YILLAR SONRA BİR İLK YAŞANACAK

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında hızla faiz artırımlarına giden Fed, bu süreçte altın üzerinde tam bir baskı politikası yürüttü ve fiyatların olması gerektiği miktarda artmasına engel oldu.

Ancak 5.25-5.50 oranına getirilen ve son 20 yılın zirvesine çıkan faiz oranlarını bir süredir sabit bırakan Fed, yaz ayları itibarıyla faizleri indirmeye hazırlanıyor. Ekonomistlere göre Fed’in yapacağı faiz indirimleri, altın fiyatlarında büyük bir sıçramaya neden olacak.

Faiz kararı için 19-20 Mart tarihlerinde bir araya gelecek Fed, yarın akşam Türkiye saati ile 21.00’de yapılacak açıklama ile faiz kararını duyuracak. Bu kararın tarihi bir öneme sahip olmasının nedeni ise, Fed Başkanı Powell’ın yıllar sonra ilk kez faiz indirimlerine ilişkin somut açıklamalar yapacağına yönelik beklenti.

“ALTIN FİYATLARI YARIN UÇUŞA GEÇECEK”

Halihazırda 2024 yılında en fazla yükselen yatırım araçlarından biri olan emtialar, Fed tarafından yapılacak ve faiz indirimini işaret edecek açıklamalar ile yatırımcının bir numaralı gözdesi haline dönüşecek.

Dünyaca ünlü bankalar, ABD Merkez Bankası’nın yıl içerisinde birkaç kez faiz indirimine gitmesini beklerken, uluslararası piyasaların şimdiden bu faiz adımlarını fiyatladığını belirtiyor. Altın tarafında yaşanan yükselişin bir bölümü, gelecekte açıklanması muhtemel faiz indirimleri ile ilişkilendirilirken, yarın yapılacak açıklama sonrasında dünya genelince milyonlarca yatırımcının portföyüne altın ekleyeceği tahmin edilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x