Özgür Özel’den Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin olarak basın mensuplarına açıklama yaptı. Görüşme öncesinde parti içindeki kurullarla fikir alışverişinde bulunacağını, son olarak önceki genel başkanların da fikrine danışacağını belirten Özel, “Çok gecikmez ama önümüzdeki hafta, ondan sonraki hafta, Sayın Erdoğan’ın da takvimine göre özel kalemler hallederler” dedi.

“Kısa bir görüşme değil, uzun ve yapıcı” bir toplantı ümit ettiğini söyleyen Özel, “Bundan sonra Türkiye açısından anlamlı olabilecek bir sürece gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Ramazan Bayramı’nda telefonlaşarak bayramlaşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ana muhalefet partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in yüz yüze görüşme planlaması gündemde. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talebini dile getiren Özel, “Önümüzdeki süreçte Sayın Erdoğan’la yüz yüze bir görüşmemiz de olacak. Orada da konuşacağız. Bizim bazı devlet geleneklerine hızla geri dönmemiz lazım” demişti. Dün Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan da CHP Lideri Özel’in görüşme çağrısına “CHP’nin Genel Başkanı Sayın Özel’e kapımız açık. Ele alacağımız konu başlıklarımız çok, ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz” diye yanıt vermişti.

Özel, basın mensuplarının sorularını yanıtladı; şunları kaydetti:

“Randevu isteyeceğiz tabii bugün grubumuzla bir toplantı yaptık yarın uzun bir MYK’mız daha var. Öğleden sonra parti meclisi toplanacak. Pm iki ayda ben 13 kez topladım bundan sonra da sık toplanmaya devam edecek. Cumartesi günü il başkanlarımız belediye başkanlarımız ayrı ayrı ve birlikte cumartesi pazar günü çok özel bir çalışma toplantısında bir araya gelecekler. Yılmaz Büyükerşen başkanlığındaki heyetin beş daimi üyesi ilk toplantıya katılacak. Ve seçim sonuçlarını değerlendirip bundan sonrasıyla ilgili yol haritası belirliyoruz. Parti grubumuzla da bir uzun toplantı yapma niyetindeyim. Ondan sonra sayın cumhurbaşkanı ile yapacağım toplantının gündemini kendi adıma oluşturup cumhurbaşkanından randevu talep edeceğiz. Bu görüşme bir nezaket ziyareti değil, biz nezaket görüşmesini bayramda telefonda yaptık. Bu siyaset Türkiye’nin gelecek dönemiyle ilgili olarak, Türkiye ekonomisinin yüzde 80’ine nüfusun yüzde 65’ine hizmet veren belediyelerin ve son girilen seçimin birinci partisinin genel başkanının son seçimlerin ikinci partisi ama bir önceki seçimlerde cumhurbaşkanlığı görevine seçilmiş olan ve bir partinin genel başkanı olan Sayın Erdoğan’la yapacağı bir görüşmedir.  Nezaket görüşmesi olsa hızla yaparız ama Sayın Erdoğan da konuşacağımız konular var diye ifadede bulunmuş. Benim de önemli gündemlerim olacak. Bu konuda parti grubumdan görüş alıyorum. Bunu olgunlaştırdıktan sonra öyle kısa bir görüşme için değil belki gündemleri de önceden müzakere ettiğimiz uzun ve yapıcı olmasını ümit ettiğim, sonuçlar alacağımızı düşündüğüm, bundan sonra Türkiye açısından anlamlı olabilecek bir sürece gireceğiz. O yüzden o görüşme için önce parti içi kurullarla tüm temasları tamamlamam gerekiyor. Hatta önceki dönem genel başkanlarımızın her birisinin de son aşamada fikirlerini alarak gideceğim. Çok gecikmez ama önümüzdeki hafta ondan sonraki hafta Sayın Erdoğan’ın da takvimine göre özel kalemler hallederler.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x